Historia mrożenia żywności w sposób przemysłowy to około 140 letni okres.
Mrożenie pozostaje niezmiennie najbardziej naturalnym sposobem utrwalania żywności. Powoduje relatywnie do innych, mniejsze zmiany produktu. Utrwalanie osiąga się poprzez znaczne spowolnienie procesów mikrobiologicznych, enzymatycznych oraz metabolicznych w produkcie.
Na rynku rośnie zainteresowanie produktami ułatwiającymi człowiekowi codzienne życie a jednocześnie trwałymi i naturalnymi. Podstawowym parametrem w procesie mrożenia jest jego prędkość. Jakość mrożonek rośnie ze wzrostem szybkości mrożenia, natomiast maleje ubytek naturalny masy produktu na skutek mniejszej dehydratacji. Szybkie mrożenie osiąga się nie tylko poprzez medium o niskiej temperaturze, ale także poprzez wysoką skuteczność przekazywania chłodu na produkt.
Podstawowym problemem jest sklejanie się produktu w trakcie mrożenia.
W niektórych rozwiązaniach zapobiegamy temu stosując ruch produktu, jak np. w konstrukcji tuneli opartych na zasadzie zamrażania w stanie fluidalnych, które dokonały historycznego postępu w zamrażalnictwie.
Rozwiązania techniczne zmierzają do przetworzenia i utrwalenia produktu w sposób coraz bardziej zindywidualizowany, celem nadania mu najwyższej jakości, trwałości i nowej wartości rynkowej.