Suszarnia RF wykorzystująca fale radiowe

Suszenie termiczne, przy pomocy medium zewnętrznego jest często procesem długotrwałym, gdyż jest hamowane poprzez opór termiczny materiału. Tworzy się także profil temperatury pomiędzy powierzchnią a środkiem produktu. Dla niektórych produktów powoduje to niepożądane zmiany na powierzchni, która ulega przegrzaniu. Zbyt duże różnice temperatur powodują także nierównomierne wysuszanie warstw i często wynikają z tego zmiany jakości produktu. Końcowa redukcja wilgotności i wyrównanie jej poziomu jest problemem np. w piecach piekarniczych z powodu tworzenia się skorupy podczas pieczenia.

Tunel suszarniczy wykorzystujący fale radiowe – Suszarnia RF

Rozwiązaniem powyższych problemów może być technologia fal radiowych, oparta na zasadzie działania pola elektromagnetycznego na wodę zawartą w produkcie. Pod wpływem częstotliwości radiowych cząsteczki wody ulegają wibracji i rotacji wytwarzając natychmiast ciepło endogeniczne w całej masie, dzięki czemu cały proces jest znacznie szybszy niż konwencjonalne metody suszenia. Głębokość penetracji fal w zakresie 0,5-1m daje tej metodzie przewagę nad innymi, w tym również nad technikami mikrofalowymi.

Efekt cieplny wynika jedynie z ruchu molekuł wody, przez co cechy biologiczne, chemiczne, sensoryczne i odżywcze produktów spożywczych nie ulega zmianie, co warunkuje zgodność z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności.

Częstotliwość radiowa jest z powodzeniem stosowana w przemyśle spożywczym od lat 80-tych. Proces ten jest bezpieczny dla obsługi i może być precyzyjnie kontrolowany. Produkt umieszczony na taśmie tunelu przemieszcza się z kontrolowaną, regulowalną, zależną od produktu prędkością. Poddawany jest działaniu pola o częstotliwości 27,12 MHz , wytworzonego przez triodę. Suszenie odbywa się w temperaturze niższej niż w tradycyjnej suszarni.

Odpowiednia suszarnia jest projektowana w zależności od charakterystyki fizycznej produktu, wymaganej wilgotności i czasu suszenia, według projektu modułowego, tj. z jednym lub kilkoma modułami tunelowymi o mocy RF od 5 do 85 kW, z których każdy jest w stanie usunąć do 80l/h wody. Oprogramowanie PLC zapewnia łatwą i bezproblemową integrację z w pełni zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi. Jest pełna kontrola mocy absorbowanej z dokładnością do <1%, poprzez prędkość przenośnika, napięcie i wysokość elektrody.

Technologia RF jest szczególnie przydatna do suszenia po pieczeniu pieczywa po wypieku,  gdyż eliminuje nadmierne brązowienie powierzchni, zwiększa chrupkość i smak, wydłuża okres przydatności do spożycia. Technologia sprawdzona dla wyrobów: piekarniczych jak: herbatniki, krakersy, pieczywa chrupkiego, ”cheese thin”, maca, precle itp., cukierniczych: herbatniki, ciasta biszkoptowe, wafle, beziki, ciasto francuskie itp. oraz innych: owoce cytrusowe, orzechy, ziarna, płatki śniadaniowe, grzyby suszone itp.

Korzyści:

  • Wyrównany efekt suszenia bez względu na grubość – co gwarantuje jednolitą chrupkość i smak, bez stref bardziej wilgotnych.
  • Brak przypalenia powierzchni lub nadmiernego brązowienia.
  • Zwiększone bezpieczeństwo produktu dzięki ograniczeniu powstawania akrylamidu.
  • Wydłużony okres przydatności do spożycia bez użycia konserwantów (organicznych)
  • Przyspieszenie procesu suszenia co zwiększa wydajność.
  • Małe wymiary, bezpieczeństwo, energooszczędność i łatwość obsługi urządzenia.
  • Modułowa konstrukcja pozwala na zwiększenie wydajności produkcji w późniejszym czasie.

RF Systems jest producentem urządzeń wykorzystujących fale radiowe w procesach rozmrażania, suszenia, pasteryzacji, głównie dla przemysłu spożywczego i tekstylnego