Tunel do mrożenia IQF

Tunele bazujące na zasadzie zamrażania produktów w stanie fluidalnym wprowadziły już wiele lat temu nową jakość jako standard. Dalsze doskonalenie techniczne w tym zakresie idzie w kierunku zwiększenia szybkości mrożenia i uzyskania dalszej poprawy parametrów produktu.  Zamrażarki IQF z serii ORANGEFREEZING™ łączą  zasadę złoża fluidalnego z dodatkowym efektem poprawiającym współczynnik wnikania ciepła, dla uzyskania błyskawicznego efektu termicznego na powierzchni produktu. Uzyskuje się to za pomocą specjalnych perforowanych płyt powodujący strumieniowy nadmuch zimnego powietrza. Dwustopniowy proces zamrażania daje dodatkowe korzyści-szybko zamrażana powierzchnia na pierwszym etapie pozwala uniknąć przywierania elementów do siebie i taśmy oraz utrzymać wodę wewnątrz produktu, dzięki szybkiemu zamknięciu kanałów migracji od środka produktu. Na drugim etapie następuje dalsze jego domrożenie. W dalszym procesie zasadniczego mrożenia fluidyzacyjnego produkt ulega działaniu skierowanego w górę i kontrolowanego strumienia powietrza, który podtrzymuje i przemieszcza produkt w tunelu.  Fluidyzacja gwarantuje wydajny transfer ciepła i doskonałą separację elementów produktu.  Każdy pojedynczy produkt jest zawieszony na poduszce powietrznej. Cząsteczki nie tylko zamrażają się szybko, delikatnie i równomiernie, ale także zamrażają się bez uszkodzeń i aglomeracji oraz przy minimalnej utracie masy. Kluczowe w procesie fluidyzacji są specjalne perforowane płyty, odpowiednio dobrane energooszczędne wentylatory odśrodkowe i pulsacyjny system cyrkulacji powietrza. Ta kombinacja zapewnia optymalne warunki obiegu powietrza minimalizując koszty energii.

Po przejściu przez warstwę fluidalną produktu, sprężone powietrze kierowane jest do parowników, które umieszczone są pionowo w miejscu oddalonym od wentylatorów. W ten sposób powietrze separuje cząsteczki śniegu. Zapobiega to oszronieniu i zablokowaniu parowników co ma wpływ na jego większa wydajność.

Korzyści:

– efekt mrożenia IQF

– szybkie zamrożenie produktu

– efektywność energetyczna

– redukcja ubytku masy

 

 

ORANGE FREEZING™ jest firmą z pełną gamą specjalistycznych i zorientowanych na klienta zamrażarek. Dzięki szerokiej gamie innowacyjnych zamrażarek wspiera światowy przemysł spożywczy, oferując ekonomiczne i wysokiej jakości rozwiązania dla idealnie świeżo mrożonych produktów.