VikingMasek x Grokam – Success story

Intratna inwestycja firmy Grokam

Sukces saszetkarki Viking Masek ST560/ST800

 

Na początku roku 2014, w firmie Grokam Gbl, prowadzącej działalność produkcyjną na rynku suplementów diety, zainstalowana została nowoczesna saszetkarka do sticków, której producentem jest Viking Masek. Saszetkarka trafiła do ulokowanego w Mielcu zakładu produkcyjnego dzięki firmie Vekamaf, polskiemu przedstawicielowi czeskiego producenta maszyn pakujących. Po ponad roku od uruchomienia urządzenia o korzyściach, jakie przynosi saszetkarka, z Markiem Nykiel, dyrektorem zakładu Grokam Gbl, rozmawiała Edyta Macioszek.
PACKAGING POLSKA: Do istniejących już linii produkcyjnych firma Vekamaf zainstalowała w Państwa firmie saszetkarkę do sticków, czeskiego producenta – Viking Masek. Jakie usprawnienia przyniosła ta instalacja?

 

MAREK NYKIEL: Zakup saszetkarki typu stick został podyktowany koniecznością rozszerzenia asortymentu produkcyjnego naszego zakładu. Innowacyjnym pomysłem było dostosowanie systemu pakującego w saszetki do pakowania produktów wrażliwych w atmosferze gazu obojętnego. Dotyczy to szczególnie produktów zawierających w swoim składzie bakterie probiotyczne. Inwestycja została sfinalizowana na początku 2014 roku. Zakupiona saszetkarka została wyposażona w moduł do wytwarzania gazu obojętnego, a po zainstalowaniu i przeprowadzeniu testów uruchomieniowych rozpoczęliśmy produkcję.

 

PP: Jak przebiegał montaż saszetkarki? Czy są Państwo zadowoleni z obsługi i
instalacji, przeprowadzonej przez firmę Vekamaf?

 

MN: Dzięki wysiłkom i wzajemnemu zrozumieniu obu stron wszystkie działania przebiegały bardzo sprawnie. Proces wyboru, ustalenie zakresu dostawy, zakup, dostosowanie urządzenia do naszych potrzeb oraz instalacja linii do saszetkowania – wszystkie te działania zajęły nam ok. 5 miesięcy. Ostatecznie po przygotowaniu pomieszczeń i wymaganych mediów saszetkarka została dostarczona w dwóch elementach, a następnie zmontowana i uruchomiona w zakładzie przez pracowników technicznych firmy Viking Masek przy współudziale specjalistów z Vekamafu. Po montażu zostały przeprowadzone testy uruchomieniowe, odbyło się także szkolenie operatorów, a następnie pod nadzorem dostawcy urządzenia miało miejsce uruchomienie pierwszej produkcji. Dzięki sprawnej i kompetentnej obsłudze ze strony firmy Vekamaf oraz serwisu Viking Masek cała instalacja, szkolenie i uruchomienie zostały zrealizowane planowo w ciągu trzech dni.

 

PP: Nowa inwestycja odegrała istotną rolę w optymalizacji procesów produkcji. Czy wszystkie założone cele zostały osiągnięte?

 

MN: Do momentu instalacji Grokam dysponował trzema urządzeniami do saszetkowania, ale o dużo mniejszej wydajności. Nie mieliśmy również możności pakowania produktów w atmosferze gazu obojętnego. Nowa inwestycja wpłynęła znacznie na rozszerzenie możliwości produkcyjnych, na zwiększenie asortymentu usług kontraktowych oraz przyczyniła się do wzrostu wydajności pakowania w saszetki. Instalacja miała ponadto niebagatelne znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości pakowania produktów probiotycznych. Potwierdzone zostało to późniejszymi badaniami stabilności produktów.

 

PP: W jakim stopniu tę zmianę odczuwają klienci Grokamu?

 

MN: Nasi klienci przede wszystkim zauważyli, że skrócił się czas realizacji zamówionej usługi saszetkowania. Uzyskano ten efekt dzięki dużej wydajności zainstalowanej saszetkarki Viking Masek, jak również dzięki zwiększonej automatyzacji procesu produkcyjnego.  Dodatkowo rozszerzyliśmy asortyment usług oferowanych naszym klientom, dzięki czemu mogli oni zlecić nam produkcję nowej formy artykułów, takich jak saszetki typu stick. Kolejną korzyścią dla naszych klientów jest pakowanie w osłonie gazu obojętnego, co zwiększa trwałość i jakość wytwarzanych produktów.

 

PP:  Jakie są Państwa kolejne plany inwestycyjne?

 

MN: W związku z dalszą rozbudową zakładu planujemy uzupełnienie dotychczasowej instalacji linii do saszetkowania o automat pakujący w opakowania jednostkowe, a następnie w opakowania zbiorcze. W naszych planach znajduje się także zakup kolejnej linii do saszetkowania, dostosowanej do pakowania produktów sypkich o większej masie i płynów.

 

PP:  Dziękuję za rozmowę!

 

 

 

Zdjęcia:

Pracownicy firmy Grokam i Vekamaf po udanej instalacji. Grokam wchodzi w skład grupy kapitałowej MasterPharm SA w Łodzi i od pięciu lat specjalizuje się w wytwarzaniu suplementów diety w postaci tabletek, kapsułek, saszetek, saszetek stick, syropów i kropli. Produkcja prowadzona jest pod nadzorem certyfikowanego systemu HACCAP z elementami GMP dla suplementów diety.

 

Wielorzędowa maszyna pakująca typu stick pack ST560/ST800, stworzona przez czeską firmę Viking Masek, czołowego producenta maszyn pakujących oraz wyposażenia dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i chemicznego.

 

 

Maszyna do saszetkowania zainstalowana w zakładzie produkcyjnym w Mielcu przy pomocy specjalistów z Viking Masek oraz Vekamafu, który nie tylko zajmuje się sprzedażą rozmaitych urządzeń dla przemysłu, ale świadczy także kompleksowe i profesjonalne doradztwo w tym obszarze.

VikingMasek x Grokam – Success story