Zamrażarka spiralna Easy Freeze

Mrożenie wielkotonażowe wymaga zwykle zaangażowania urządzeń znacznych rozmiarów zajmujących dużą powierzchnię produkcyjną. Wymóg wysokiej wydajności na godzinę wymusza zastosowanie niezawodnej mechaniki odpornej na niskie temperatury oraz duże obciążenia mechaniczne. Bardzo istotne jest zapewnienie optymalnych warunków wymiany ciepła dla szybkiego mrożenia oraz minimalizacja czasu przestoju podczas odtajania.

Nowoczesne rozwiązania w zamrażarce spiralnej firmy PIGO

Zamrażarka spiralna Easy Freeze Spyro rozwiązuje te problemy dzięki konstrukcji spiralnej optymalizującej proces mrożenia pod względem wykorzystania powierzchni, cyrkulacji powietrza, szybkości i skuteczności mrożenia. Produkt wchodzi do maszyny i przemieszcza się w niej wokół bębna, ułożony na przenośniku taśmowym.  Jest możliwe zaprojektowanie także dwóch spiral i różnorodność pozycjonowania sekcji  załadunku i rozładunku produktów. Prędkość ruchu taśm jest regulowana płynnie w szerokim zakresie.

Liczba zwojów przenośnika, odległość między nimi, kąt pochylenia taśmy zależy od konkretnego rodzaju produktu. Projekt każdego urządzenia wykonywany jest odpowiednio do potrzeb klienta i produktu, zgodnie z dokładnymi specyfikacjami opartymi o dane produktu, wydajności, dostępności powierzchni hali zakładu i układzie linii produkcyjnej. W celu uzyskania szybkiego procesu zamrażania, zamrażarka spiralna EASY Freeze SPYRO jest zaprojektowane do cyrkulacji powietrza z prędkością (4 -10 m/s)  na całej długości przenośnika spiralnego, co zapewnia absolutnie najszybsze zamrożenie powierzchni i przez to minimalną utratę masy, przy maksymalnej oszczędności energii.

Konstrukcja spirali wykonana jest w całości ze stali nierdzewnej. Elastyczna taśma także ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego – czasami wymagana w przypadku bardzo delikatnych produktów. Dzięki systemowi napędu taśmy na całej jej długości, czyli o niskim napięciu uzyskano zredukowanie zjawiska jej rozciągania i przez to wydłużenie żywotności. Silniki przekładni pasowej i bębnowej oraz wszystkie inne silniki przekładniowe są umieszczone na zewnątrz. Brak smarowania wewnątrz zamrażarki pozwala uniknąć ryzyka zanieczyszczenia spowodowanego wyciekiem oleju lub obecnością smaru.

Zachowanie najwyższych wymogów higienicznych zapewnia konstrukcja uniemożliwiająca gromadzenie się zanieczyszczeń, łatwy dostęp do mycia. Boczne fartuchy kierujące przepływem powietrza po przeciwnej stronie parowników mają konstrukcję ułatwiającą dostęp, np. otwierane lub przesuwane drzwi Opcjonalnie: system C.I.P. „Cleaning in Place” z możliwością stosowania roztworów zasadowych – kwasów – detergentów i środków dezynfekcyjnych lub czyszczenia wyłącznie wodą. System nadzoru z PLC i ekranem dotykowym oraz wewnętrzny monitoring wideo.

Celem elastycznego dopasowania cyrkulacji powietrza do potrzeb stworzono możliwość uzyskania dwukierunkowego przepływu powietrza i prędkości na produkcie poprzez regulację by-passu i wentylatorów. Dzięki optymalnej cyrkulacji powietrza i dopasowania jego parametrów zminimalizowano częstotliwość odszraniania. Urządzenia zaprojektowane dla wydajności od 100 kg do 12000 kg/h. Szczególnie polecane do mrożenia: ryb, produktów mięsnych, mleczarskich, dań gotowych, pierogów, warzyw.

Korzyści

  • Zastosowane szybkie mrożenia minimalizuje ususzkę – utratę masy produktu
  • Pełnie bezpieczeństwo higieniczne produkcji-brak kontaktu ze smarem, CIP.
  • Szeroki zakres wydajności oraz możliwość indywidualnego dopasowania konstrukcji do produktu.
  • Relatywnie do wydajności małe zapotrzebowanie na powierzchnię hali.
  • Energooszczędność
  • Długa żywotność taśmy.
  • Minimalizacja problemu z odszranianiem.

Włoska firma Pigo Srl specjalizuje się w urządzeniach do zamrażania, liofilizacji i suszenia, a także w urządzeniach do przetwarzania owoców i warzyw.