Suszarnia fluidalna o pracy ciągłej

W suszarni fluidalnej wytworzenie złoża w stanie fluidyzacji następuje przez pionowy przepływ powietrza od dołu ku górze. Efekt ten jest wzmacniany przez ruch mechaniczny komory suszarni. W ten sposób następuje intensywne mieszanie produktu z gazem, które gwarantuje wysoką wymianę ciepła i optymalną prędkość procesów fizycznych. Suszarnia fluidalna o pracy ciągłej jest rozwiązaniem energooszczędnym.

Energooszczędne suszenie – suszarnia fluidalna o pracy ciągłej

Suszarnie fluidalne Ventilex stosują najnowocześniejsze osiągnięcia technologii fluidalnych do prowadzenia procesów o wysokiej wydajności. Często mamy do czynienia z produktem, w którym wielkość poszczególnych cząstek znacznie się od siebie różni, a wilgotność jest wysoka. Poprzez połączenie właściwej prędkości przepływu gazu i ruchu mechanicznego można przetwarzać produkty sypkie o szerokim zakresie wielkości cząstek, wytwarzając przy tym znikome ilości pyłów. Stosowana jest także metoda podfluidalna. W tym procesie produkt pozostaje na granicy fluidyzacji. Zalety złoża podfluidalnego:

 • Do procesu potrzeba mniej gazu fluidyzacyjnego niż w przypadku fluidyzacji całkowitej
 • Mniejsze zużycie energii
 • Równomierne suszenie nawet cząstek różniących się wielkością

Podfluidalne złoże Ventilex udowodniło swoją skuteczność między innymi w przetwórstwie: zbóż, nasion, orzechów, fasoli, grzanek, płatków śniadaniowych, sera, mięsa, włókien, ekstrudatów, granulatów i tworzyw sztucznych.

Suszarnia fluidalna znajduje zastosowanie także obróbki i uszlachetniania produktów odpadowych celem ich ponownego wykorzystania np.  przy produkcji paszy dla zwierząt lub  przerobie szlamu zbożowego z browarów . Złoże fluidalne Ventilex gwarantuje wysoki stopień odparowania przy niskich temperaturach i niskim zużyciu energii.

Innym zastosowaniem jest suszenie gruboziarnistych minerałów, takich jak piasek i żwir. Inżynierowie Ventilex opracowali suszarki i chłodnice ze złożem fluidalnym, aby zapewnić optymalne rezultaty, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ścierania.

W tej energochłonnej obróbce minerałów suszarnie fluidalne Ventilex pozwalają zaoszczędzić 30-60% energii, co sprawia, że  jest to najbardziej efektywne ekonomicznie rozwiązanie.

Suszarnia fluidalna umożliwia przeprowadzenie procesów dla szerokiej gamy produktów i przy dosyć długich czasach, nawet do dwóch godzin. Suszarnie fluidalne marki Ventilex mogą pracować przy temperaturach od –15ºC do +600ºC, grubościach warstwy od 5 do 60 cm a prędkość przepływu gazu może wynosić od 0,2 do 3 m/s.

Unikalny napęd sprawia, że możemy utworzyć złoże fluidalne tak duże, jak wymaga tego produkt. Dla procesów zawierających rozpuszczalniki lub alkohole, Ventilex oferuje system z zamkniętym obiegiem. Gaz obojętny wraz z kondensacją i odzyskiem rozpuszczalnika może być dostarczony jako kompletny system.

Instalacje są w całości wykonane ze stali nierdzewnej, a wszystkie części stykające się z produktem są polerowane i spawane. Suszarnie fluidyzacyjne Ventilex są trwałe i odporne na korozję.

KORZYŚCI DLA UŻYTKOWNIKA

 • Możliwość pracy w szerokim zakresie parametrów i na wielu produktach
 • Idealny przepływ tłokowy
 • Przetwarzanie produktów sypkich o szerokim zakresie wielkości elementów
 • Instalacja CIP
 • Spełnia wymogi higieniczne FDA/USDA-GMP
 • Oszczędność energii
 • Względnie małe rozmiary urządzenia
 • Wszechstronność zastosowania

 

Ventilex produkuje najwyższej jakości suszarnie fluidalne/chłodnice, suszarnie taśmowe, osuszacze powietrza, suszarnie Flash, filtry powietrza Jet-Bag, oraz urządzenia do sterylizacji proszków za pomocą pary. Urządzenia są wykonywane na zamówienie i zaprojektowane w celu spełnienia najwyższych standardów produkcji. Ventilex oferuje sprzęt dla przemysłu spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego. Posiadając własny dział projektowania i produkcji Ventilex ma niezbędny personel, aby uczynić procesy suszenia, chłodzenia lub sterylizacji parowej łatwymi i efektywnymi. Urządzenia Ventilex są wytrzymałe zaprojektowane na kilkadziesiąt lat pracy w trybie 24 / 7 bez konieczności większych konserwacji.