Maszyna do ekstrakcji olejków kwiatowych

Tradycyjny proces pozyskiwania olejków eterycznych polega na ekstrakcji substancji lotnych z użyciem ciepła i destylacji. Jednakże ze względu na wrażliwość wielu kluczowych składników na ciepło i/lub ciśnienie ich wydzielanie tradycyjnymi technikami było niemożliwe. Nowe rozwiązanie opierające się o zastosowanie nieszkodliwego gazu chłodniczego pozwala na wyekstrahowanie najbardziej pożądanych olejków nawet z najdelikatniejszych kwiatów i użycie pozyskanych aromatów do polepszenia jakości i siły Twojego produktu.

Ekstrakcja olejków z delikatnych kwiatów, ziół i roślin przy użyciu gazu chłodniczego

Maszyna ekstrakcyjna FC Extractor firmy Timatic wykorzystująca do ekstrakcji olejków naturalnych i związków lotnych o niskiej masie cząsteczkowej gaz HFC 134. Proces nie wymaga czynności wstępnych, a ekstrakcji można poddawać dowolną biomasę, zarówno świeżą jak i wysuszoną, a w szczególności kwiaty, liście, ziarna, korę, korzenie i inne części roślin.

Całkowicie zautomatyzowany proces ekstrakcji jest prowadzony w precyzyjnie kontrolowanej temperaturze i ciśnieniu, a dla ochrony przed utlenianiem odbywa się w warunkach anaerobowych. Stosowany w procesie gaz jest poddawany w sposób ciągły filtracji, a po zakończeniu ekstrakcji jest automatycznie odzyskiwany w celu użycia w kolejnych partiach.

Ponieważ materiał roślinny na żadnym etapie nie jest podgrzewany powyżej temperatury pokojowej, możliwe jest zachowanie nawet najbardziej ulotnych aromatów i zapachów. W efekcie można uzyskać olejki znacznie wyższej jakości niż przy użyciu tradycyjnych metod ekstrakcji olejków eterycznych.

Ponieważ urządzenie ekstrakcyjne serii FC jest oferowane w dwóch formatach: w trzech modelach do zastosowania laboratoryjnego oraz produkcji na małą skalę i w trzech kolejnych modelach do produkcji na średnią i dużą skalę, dobór odpowiedniej wielkości do wymogów produkcyjnych nie będzie stanowił problemu.

Całkowicie zautomatyzowane ekstraktory FC są wyposażone w łatwe w użyciu graficzne wyświetlacze do prezentacji aktualnych danych w czasie rzeczywistym. Za ich pomocą operator może wyświetlić stan wszystkich funkcji i wartości zmiennych, w tym czasu, temperatur i ciśnień podczas ekstrakcji oraz stanu rozpuszczalnika.

KORZYŚCI DLA UŻYTKOWNIKA

  • Delikatna ekstrakcja rozpuszczalnikowa pozwalająca zachować wszystkie lotne składniki aromatyczne i zapachowe
  • Bardzo wydajny proces ekstrakcji bez użycia wody i z niskim zużyciem energii
  • Odbywa się w oparciu o nietoksyczny czynnik HFC134 – dopuszczony przez UE i FDA do zastosowań w branży spożywczej
  • Pozwala na ekstrakcję olejków z najbardziej wrażliwego materiału, w tym między innymi z kwiatów
  • Bardzo ekonomiczny dzięki wykorzystaniu jednej porcji czynnika HFC134 do wielu ekstrakcji

 

Tecnolab, also known worldwide under the brand name Timatic (http://www.timatic.it/) manufactures a range of extraction technologies from lab to industrial scale. Timatic extractors are used for natural oils, herbs, essences, fragrances, active ingredients, plant extracts in cosmetic, pharmaceutical and food industries.