Suszenie konwekcyjne to sposób suszenia polegający na działaniu za pomocą ogrzanego powietrza lub innego gazu. Siłą motoryczną procesu odebrania wody od produktu jest różnica temperatur i wilgotności pomiędzy produktem a powietrzem. Temperatura medium jest zwykle limitowana wrażliwością produktu.
Wilgotność powietrza w trakcie procesu rośnie, co zmniejsza szybkość suszenia. Na sprawność tej metody ma wpływ sposób ogrzewania czynnika odbierającego wodę z produktu ( temperatura stała, zmienna), rodzaj cyrkulacji ( współ- lub przeciwprąd) jego wilgotność, temperatura, prędkość przepływu powietrza i inne.
Dla umożliwienia optymalnego dopasowania parametrów procesu do produktu powstają urządzenia gdzie można kontrolować i programować temperaturę powietrza, jego wilgotność końcową (także z podziałem na strefy) prędkość przepływu, czas procesu. Aby uzyskać wysoką wydajność, efektywność ekonomiczną i małą energochłonność, konstruowane są zaawansowane technicznie urządzenia, w których stosuje się między innymi: intensywny, wielokierunkowy (horyzontalny, mieszany) przepływ powietrza działającego na produkt, recurkulację, wstępne osuszanie powietrza, wykorzystanie ciepła skraplania, ruch produktu w trakcie suszenia i inne. Wybór metody i urządzenia musi poprzedzać zapoznanie nas z technologią i wymaganiami produktu oraz założeniami organizacji produkcji.