Suszenie sublimacyjne lub liofilizacja to proces odwadniania w temperaturze poniżej 0o C pod zredukowanym ciśnieniem, poprzez odparowanie wody bezpośrednio z fazy stałej (lodu). Wstępnym etapem jest zamrożenie produktu a następnie kontrolowane precyzyjnie obniżenie ciśnienia i doprowadzenie ciepła. Metoda ta służy do odwadniania produktów zbyt wrażliwych na zastosowanie tradycyjnego suszenia. Sublimacja miała pierwotnie zastosowanie do utrwalania kultur bakteryjnych, ze względu na konieczność zapewnienia maksymalnej ich aktywności po dehydratacji.
Od ponad 70 lat znana jest jako metoda produkcji skutecznie utrwalonej żywności. Umożliwia uzyskanie nieporównywalnie niższej zawartości końcowej wody w produkcie, co jest warunkiem zahamowania procesów mikrobiologicznych i enzymatycznych. Zapewnia zachowanie struktury produktu, aromatu, smaku, koloru i innych kluczowych cech. Stosowana jest głównie do produktów farmaceutycznych oraz spożywczych takich jak owoce, warzywa, mięso, dania gotowe. Pozwala także na suszenie surowca w formie półpłynnej jak ekstrakty i produkcję suszy w formie granulatów.
Cenną cechą tak wysuszonego produktu jest znacznie wyższa trwałość oraz łatwość powrotu do pierwotnych cech produktu po rehydratacji. Dla zagwarantowania standaryzacji jakości produktu finalnego technologia ta wymaga precyzyjnie dobranych, monitorowanych w trakcie procesu parametrów i automatyzacji.