Na czym polega proces destylacji?

Destylacja jest pojęciem powszechnie znanym, jednak nie zawsze oczywistym jest fakt, że proces destylacji wykorzystywany jest nie tylko do produkcji alkoholu. W rzeczywistości destylacja jest procesem, dzięki któremu otrzymuje się znacznie więcej produktów, niż płyny wysokoprocentowe.

Gdzie wykorzystywana jest destylacja?

Ze względu na skuteczność procesu destylacji, wykorzystywana jest ona w wielu dziedzinach. Najbardziej popularne jest otrzymywanie w procesie destylacji olejków eterycznych, które są wykorzystywane w farmaceutyce, czy też kosmetologii. Dzięki urządzeniom Vekamaf możemy wyizolować takie produkty, jak olejki eteryczne, kwasy omega 3, olejki CBD, czy też kwas mlekowy.

Na czym polega proces destylacji?

Destylacja z zasady jest dosyć oczywista i prosta. Polega ona na rozdzieleniu ciekłej mieszaniny wieloskładnikowej poprzez odparowanie a później skroplenie wszystkich jej składników. Stosuje się ją po to, aby wyizolować konkretny składnik lub wszystkie składniki cieczy. Cały proces opiera się na różnicach temperatur wrzenia poszczególnych składników roztworu.

Ciecz wyjściową doprowadza się do wrzenia. W okolicy momentu, w którym zaczyna ona wrzeć, zaczynają skraplać się składniki.które ostają w ten sposób od niej oddzielone. W odpowiednio zaprojektowanym urządzeniu są one rozdzielane, w efekcie czego z jednej cieczy otrzymuje się inne, o zupełnie różnych właściwościach, wyglądzie, czy też zapachu.

Jak wygląda proces destylacji w urządzeniach VTA?

Maszyny firmy Vekamaf do pilotażowego sprawdzania surowca pozwalają na przeprowadzenie specyficznej destylacji z tak zwaną krótką ścieżką. Destylator laboratoryjny pozwala na wykonywanie procesów na niewielką skalę. Dzięki odpowiedniej konstrukcji można w nich destylować surowiec o wadze zaledwie 2 kg. Destylator pozwala na obniżenie ciśnienia, które to pozwala na obniżenie temperatury wrzenia surowca, co prowadzi do skrócenia procesu wyizolowania produktu wyjściowego.

Podzespoły destylatora wykonane są w taki sposób, że w trakcie procesu można obserwować to, jak zachowuje się surowiec poddawany destylacji. W trakcie procesu zobaczymy więc, czy się pieni i jak wygląda, osiadając na ściankach urządzenia. Dzięki temu uzyskujemy znacznie więcej informacji, które przydadzą się do analiz i raportów. Urządzenie pomaga w przeprowadzeniu procesów wykonalności, czy też w realizacji wstępu do przeprowadzenia procesu wyodrębnienia interesującego nas składnika.

Inne destylatory – wieloetapowe, pozwalają na zbadanie możliwości rozdzielania się surowców wrażliwych na ciepło, jednak o wysokiej temperaturze wrzenia i jednocześnie o wysokiej lepkości. Tutaj również możliwe jest wykorzystanie zaledwie kilku kilogramów wyjściowego surowca. Proces w tych destylatorach polega na odparowaniu warstewkowym z przegarnianiem z destylacją z krótką ścieżką.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania destylatorów VTA?

Przede wszystkim są to urządzenia specjalistyczne, które pozwalają na dokładną obserwację procesu destylacji. W Vekamaf dostępne są urządzenia różnej wielkości, które można dopasować do potrzeb produkcji. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania. Co interesujące, urządzenie VTA można zautomatyzować. To znaczy, że producent oferuje komponenty umożliwiające ciągłe podawanie surowca i ciągły odbiór powstającego destylatu.

W przypadku korzystania z urządzeń wieloetapowych korzyści są również bardzo wyraźne. Maszyny te można konfigurować pod indywidualne potrzeby. Wizualna prezentacja procesu pozwala na wnikliwą analizę i wyciągnięcie daleko idących wniosków, które znacznie ułatwiają dalszą pracę. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby znaleźć sprzęt odpowiedni do Twojego wyzwania produkcyjnego.

Na czym polega proces destylacji?