Jak tworzone są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne produkty pochodzenia roślinnego, które stosowane są w wielu produktach. Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest ich intensywny aromat, który wzmacnia się pod wpływem ciepła. Olejki mają również wyjątkowo złożony i bogaty skład. Substancje te zawierają nawet kilkaset składników, takich jak estry, alkohole alifatyczne i terpenowe, aldehydy, czy ketony. Dlatego działanie olejków eterycznych jest zróżnicowanych. Jednak jest ono uwarunkowane składnikiem dominującym.

Jak tworzone są olejki eteryczne?

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają największe zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Właśnie z tą branżą są najbardziej kojarzone. Substancje te mają również działanie lecznicze i są wykorzystywane w przemyśle spożywczym jako aromaty naturalne. Spożywcze olejki eteryczne, w przeciwieństwie do sztucznych aromatów, nadają jedzeniu niesamowity aromat i smak, który utrzymuje się bardzo długo.

Olejki eteryczne pozyskiwane są najczęściej za pomocą destylacji parą wodną. Czyli procesu rozdzielania mieszaniny i wyizolowania z niej poszukiwanego składnika poprzez jej odparowanie, a następnie skroplenie.

Odpowiedni sprzęt do destylacji przemysłowej olejków eterycznych

Vekamaf w swojej ofercie posiada niezawodny sprzęt do destylacji przemysłowej dostarczany przez znanego producenta kolumn destylacyjnych, VTA Verfahrenstechnische Anlagen GmbH & Co. KG. Maszyny te pomagają w określeniu temperatury wrzenia substancji olejków eterycznych zawartych w roślinach. Pozwalają one na zbadanie możliwości rozdzielenia substancji o wysokiej temperaturze wrzenia i wysokiej lepkości — jedynie przy wykorzystaniu niewielkiej ilości materiału.

Destylatory znajdujące się w ofercie Vekamaf są odpowiednie nie tylko do produkcji olejków eterycznych, ale również między innymi do separacji wolnych kwasów tłuszczowych z olejów roślinnych, oczyszczania wosków naturalnych, czy w przemyśle spożywczym do tworzenia esencji smakowych i zapachowych. W swojej ofercie posiadamy również pilotażowy destylator z destylacją z krótką ścieżką, który pozwala na otrzymywanie danych do zwiększenia skali podczas badań pilotażowych destylacji z krótką ścieżką, destylację lub suszenie niewielkich ilości produktów przy użyciu jedynie 30 kg surowców.

Kontakt z naszymi ekspertami

Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby znaleźć odpowiedni sprzęt do Twojego wyzwania produkcyjnego.