Jak produkować wodór oraz odzyskiwać go do ponownego użytku?

Wodór ma unikalne właściwości chemiczne oraz fizyczne, dzięki czemu z powodzeniem jest wykorzystywany w produkcji w wielu branżach. Jednak jego produkcja i odzyskiwanie nie należy do najprostszych w realizacji i utrzymaniu. Główny powód to rygor w zakresie przewozu i magazynowania wodoru oraz koszty z tym związane. Rozwiązaniem tych problemów okazuje się wprowadzenie technologii pozwalających na samodzielną produkcję wodoru oraz odzyskiwanie go z produkcji. Według raportu przygotowanego przez serwis 300Gospodarka, w Polsce rocznie produkuje się ok. 1 mln ton wodoru, co stanowi 14% całej europejskiej produkcji. Temat ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony średnich i dużych zakładów produkcyjnych.

Jak produkować wodór oraz odzyskiwanie wodoru w branży produkcji szkła

To właśnie branża produkcji szkła najbardziej zyskuje na odzyskiwaniu wodoru, wykorzystuje się wtedy tlen, azot i wodór. Ostatnie dwa wymienione gazy transportuje się w formie skroplonej lub sprężonej ze względów bezpieczeństwa. Jednak cały zabieg oznacza duże koszty oraz nakłady czasu. Produkcja jest też uzależniona od zewnętrznych dostaw.

Oprócz firm produkujące szkło płaskie również huty metali nieżelaznych oraz producenci półprzewodników i elektroniki narażeni są na wysokie koszty związane z wykorzystaniem wodoru.

Receptą na problemy z przechowywaniem wodoru, dostarczaniem go oraz dużymi wydatkami jest wdrożenie technologii, pozwalającej na odzyskanie z niewykorzystanej mieszaniny azotu-wodoru tak potrzebnych w produkcji gazów.

Odzyskuj wodór z procesów produkcyjnych w swoim zakładzie.

Z myślą o problemach z przechowywaniem wodoru powstał system do produkcji własnego wodoru na miejscu Hy.REC firmy HyGear. Pozwala on na odzyskiwanie wartościowej mieszaniny azotowo-wodorowej wodoru np. podczas w produkcji szkła metodą float kadzi z roztopioną cyną.

Maszyny Hy.REC mają moduł filtracji mokrej lub suchej. Zapotrzebowanie systemu na media jest minimalne dzięki innowacyjnej technologii płukania w skruberach kondensacyjnych przy niskim poziomie ciśnienia. Zapewnia to obniżenie kosztów eksploatacyjnych, zmniejszenie zużycia energetycznego i jest przy tym stabilny.

Kontakt z naszymi ekspertami

Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby znaleźć odpowiedni sprzęt do Twojego wyzwania produkcyjnego.

Jak produkować wodór oraz odzyskiwać go do ponownego użytku?