Jak należy napełniać ampułki?

Roztwory przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego niejednokrotnie są przechowywane w specjalnie do tego przygotowanych ampułkach. To niezwykle wygodne w stosowaniu opakowania, które stosunkowo łatwo przechowywać. Wszystkie tego typu produkty muszą być napełniane w ściśle określonych warunkach, dlatego też jest do tego procesu wymagany specjalistyczny sprzęt. Dzięki niemu napełnianie ampułek przebiega w sposób wysoce kontrolowany.

Czym są ampułki i do czego się je wykorzystuje?

Ampułki to opakowania, zwykle jednorazowe, do przechowywania leków, półproduktów, kosmetyków lub innego rodzaju płynów. Wspólną cechą roztworów w ampułkach jest to, że muszą one być napełniane i przechowywane w odpowiednich warunkach. Dzięki umieszczaniu produktów płynnych w ampułkach, czyli tak naprawdę dzięki ich porcjowaniu, nie istnieje problem przechowywania produktu już po jego otwarciu. Jest to niezwykle istotne przede wszystkim w przypadku leków. W pierwotnej postaci, ampułki były produkowane przede wszystkim w formie szklanej. Dziś ze względów użytkowych, materiał ampułek został zmodyfikowany i najczęściej można je spotkać w formie tworzyw sztucznych. Jednakże nie wszyscy producenci zrezygnowali ze szkła, które z wielu względów wciąż jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przemysłowe linie napełniające tego typu opakowania, są odpowiednio przystosowane do materiałów, z których są one wykonane.

Dlaczego tak ważna jest sterylność podczas napełniania ampułek?

Substancje umieszczane w ampułkach są przeznaczone do ściśle określonych celów. Ich skład jest dokładnie określony, a dostęp mikroorganizmów lub też jakichkolwiek zanieczyszczeń mógłby zmienić, lub osłabić ich działanie, co jest sytuacją niedopuszczalną. Producenci preparatów umieszczanych w ampułkach są więc niejako zobligowani do posiadania specjalistycznych urządzeń, które pozwolą napełniać te jednostkowe opakowania w sposób przede wszystkim aseptyczny, czyli wysoce sterylny. W podobnych warunkach są też pakowane niektóre produkty spożywcze, na które np. mikroorganizmy mogłyby działać w równym stopniu destrukcyjnie.

Jakich urządzeń należy używać do napełniania ampułek?

Tak zwana napełniarka ampułek musi spełniać istotne dla producentów warunki. Tego typu specjalistyczny sprzęt musi być przede wszystkim bezpieczny. Zwykle jest bezobsługowy, ale nie może on wykluczać czynnika ludzkiego, który czasami jest niezbędny do regulacji, czy też procesów naprawczych elementów eksploatacyjnych lub innego typu podzespołów wymagających ingerencji. Urządzenia służące do napełniania ampułek muszą być niezawodne, a dokładność całego procesu powinna być w ich przypadku szalenie precyzyjna. Kolejną ważną cechą urządzeń tego rodzaju jest możliwość swobodnej regulacji, czy też przechodzenia na różnego rodzaju produkty. Dzięki czemu maszyna taka jest zdecydowanie bardziej użyteczna. Taka regulacja jest bardzo istotna podczas ustawiania sprzętu pod szczególne wymagania klientów – są one zdecydowanie różnorodne, dlatego też ta cecha spełnia przy wyborze urządzeń ogromną rolę.

Napełnianie ampułek – kilkadziesiąt tysięcy sztuk ampułek na godzinę.

Niezwykle istotna jest również wydajność, która powinna oscylować wokół kilkudziesięciu tysięcy sztuk ampułek na godzinę. Oczywiście różni się to w zależności od potrzeb producenta, klienta i możliwości konkretnej maszyny. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jakiego rzędu są to liczby. Wybierając tego rodzaju sprzęt, powinno się kierować również doświadczeniem. Natomiast w przypadku wątpliwości należy poprosić o pomoc osoby zajmujące się dystrybucją dobrego sprzętu napełniającego ampułki.

Takim urządzeniem są chociażby urządzenia firmy ROTA Verpackungstechnik GmbH & Co.KG.

Ich urządzenia napełniają ampułki niezawodnie i są dostosowane do produkowania zarówno małych jak i dużych partii produktu. Natomiast wydajność wynosi nawet 24 000 porcji na godzinę. Urządzenia są dostosowane do napełniania ampułek o pojemności od 0,2 do 30 ml i posiadają automatyczne systemy czyszczenia CIP/SIP.

Kontakt z naszymi ekspertami

Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby znaleźć odpowiedni sprzęt do Twojego wyzwania produkcyjnego.

Jak należy napełniać ampułki?