Przyjazna środowisku technologia ThermoSeed

ThermoSeed to zaawansowana technika dezynfekcyjna stosowana do zwalczania bakterii i grzybów w nasionach. Pozwala ona zwiększyć sprawność kiełkowania. Dezynfekcja odbywa się na skutek działania temperatury i powietrza. Dotychczas do tego celu stosowane były środki chemiczne, takie jak fungicydy i herbicydy.
Ventilex rozwija urządzenia do sterylizacji i pasteryzacji parowej, które umożliwiają przeprowadzenie tego procesu. Dezynfekcja parą jest znacznie lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia środowiska. Eliminuje ona konieczność stosowania pestycydów czy innych środków chemicznych.

Opracowanie i instalacja

Firma Ventilex wiele lat temu opracowała i zainstalowała urządzenia dezynfekcyjne w firmie SeedGard należącej do szwedzkiego koncernu Lantmännen Group. Była to pierwsza na świecie w pełni funkcjonalna linia do przetwarzania zbóż wykorzystująca technologię ThermoSeed. Firma SeedGard została ostatnimi czasy przejęta przez holenderski koncern Incotec Group z siedzibą w Enkhuizen. Technologia ThermoSeed zapewnia wydajną i przyjazną dla środowiska dezynfekcję ziaren zbóż. Pozwala ona na przetworzenie ponad 200 ton zboża dziennie. Firma Ventilex otrzymała zamówienie głównie ze względu na swoje doświadczenie i wiedzę w temacie urządzeń do pasteryzacji. Szczegóły wdrożenia zostały przygotowane przy współpracy z Landmännen Group w oparciu o wiele testów. Urządzenia do pasteryzacji parą są wytwarzane przez Ventilex w zakładzie produkcyjnym w Heerde, a następnie są wysyłane do Szwecji.

Jeszcze większa instalacja została uruchomiona w Norwegii. Pozwala ona na przetworzenie 60% norweskiej produkcji pszenicy i jęczmienia w sposób przyjazny środowisku. Jeszcze kolejnym interesującym produktem prac rozwojowych jest przenośny zestaw badawczy, który dostarcza informacje o produkcie, na podstawie których można w optymalny sposób zaprojektować przyszłe instalacje. Technologia Thermo-Seed cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem w Japonii jako element procesów uprawy ryżu.

 

Przyjazna środowisku technologia ThermoSeed